'DEĞİŞİKLİK İÇİN HİÇ OLMADIĞI KADAR UYGUNUZ'


'DEĞİŞİKLİK İÇİN HİÇ OLMADIĞI KADAR UYGUNUZ'
Tarih : 30 Nisan 2015, 12:36
Puan Ver : 'değişiklik İçin Hiç Olmadığı Kadar Uygunuz'(9/10)5


Kendini şartlara göre güncellemeyen sistemlerin kriz yaşamaya mahkum olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, başkanlık sisteminin Türkiye için şart olduğunu dile getirdi.

Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Konferans Salonu'nda düzenlenen “Türkiye'de Hükümet Sistemi Tartışmaları ve Başkanlık Modeli Sempozyumu”nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Parlamenter sistemde yasama ve yürütme fiilen birbirine geçmiş. Eskide ısrar edenler pozisyonlarını koruma çabasında' dedi.

Türkiye'nin koalisyon hükümetlerinden çok çektiğini hatırlatan Erdoğan, başkanlık sistemi talebinin temelinde de istikrar arayışı olduğunu anlattı ve ekledi:

'Türkiye, sistem değişikliği için hiç olmadığı kadar uygun bir iklime sahip.”'ELBETTE SANCILI OLUR AMA...

Başkanlık sistemini, Türkiye'de siyasal sistemin değişiminde köklü bir reform, radikal bir adım olarak gördüğünü kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Sistem değişiklikleri elbette sancılı olur. Ancak arkalarında büyük toplum desteği olan güçlü liderler eliyle gerçekleştirilebilir. Bu liderler toplumda sağladıkları büyük güven ile bunu en aza indirirler' dedi.PADİŞAHLIK SUÇLAMALARINA CEVAP

Başkanlık sistemi denilince kimilerinin akıllarına padişahlık geldiğini kaydeden Erdoğan, 'Dünyada başkanlığın olduğu ülkelerin hiçbirinde monarşi, yani krallık yok. Parlamenter sistemlerin çoğunda var. Güçler ayrılığı sistemi başkanlıkta çok da etkin biçimde kurulabilir' diye konuştu.

(İHA)

 


Etiketler:   Değişiklik  İçin  Hiç  Olmadığı  Kadar  Uygunuz    Ankara  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER