dedeleri için istanbul'dan gelibolu'ya kürek çekecekler

DEDELERİ İÇİN İSTANBUL'DAN GELİBOLU'YA KÜREK ÇEKECEKLER

Çanakkale Savaşı sırasında dedelerini kaybeden İngiliz Sally Campbell ile Hüseyin Ürkmez, Çanakkale Zaferi’nin 100’üncü yılı nedeniyle İstanbul’dan kürek çekerek Gelibolu’ya doğru yola çıktı. Arkadaşları tarafından uğurlanan Hüseyin Ürkmez ve Sally Campbell’in heyecanlı oldukları görüldü.

Tarih : 15 Nisan 2015, 14:45
Puan Ver : Dedeleri İçin İstanbul'dan Gelibolu'ya Kürek Çekecekler(8/10)4


Çanakkale Savaşı'nda dedelerini kaybeden bir Türk ve bir İngiliz, savaşın 100. yıl dönümünde kürek çekerek Gelibolu'ya ulaşmak üzere İstanbul'dan yola çıktı.

Çanakkale Savaşı sırasında dedelerini kaybeden İngiliz Sally Campbell ile Hüseyin Ürkmez, Çanakkale Zaferi'nin 100'üncü yılı nedeniyle İstanbul'dan kürek çekerek Gelibolu'ya doğru yola çıktı. Arkadaşları tarafından uğurlanan Hüseyin Ürkmez ve Sally Campbell'in heyecanlı oldukları görüldü.

Türkiye'nin tek geleneksel kürekçisi olan ve daha önce Bartın'dan İtalya'nın Padova kentine, İstanbul'dan Atina'ya, Kuşadası'ndan Samos'a gibi çeşitli yolculuklar yapan Hüseyin Ürkmez bu kez dünyaya barış mesajı vermek için yola çıktı.

Yola çıkmadan önce basın mensuplarının sorularını yanıtlayan kürekçi Hüseyin Ürkmez, “Ben amatör bir denizciyim. Geçen haftalarda 8-18 Mart arası İstanbul'dan Çanakkale'ye kadar gittik. Bu seferde Anzaklar ve Türkler için gidiyoruz. Sally arkadaşımızın da dedesi orada vefat etmiş. Benim dedem de öyle. Bir ortak noktamız vardı. Sally de beni kırmadı. İşte böyle çıktı fikir. Yaklaşık 7 gün sürecek. 7 günde orada olmamız gerekiyor” dedi.'İLK DEFA KÜREK ÇEKECEĞİM'

İngiliz deniz piyadesi Colin Campbell'in torunu Sally Campbell ise, “Benim için çok önemli bir sene. O yüzyılı falan da hatırlıyoruz. Benim dedem orada vefat etti. Onun dışında arkadaşıma eşlik yapmak büyük bir zevk. Yapabileceğime inanıyorum. Deniz kanosu biliyorum. Ama kürek ilk defa çekeceğim” diye konuştu.

Gelibolu'ya kadar 7 gün sürmesi beklenen yolculuk sırasında kullanacakları tekneyi de tanıtan Hüseyin Ürkmez ve Sally Campbell daha sonra arkadaşları tarafından yolcu edildi.

(İHA)

 


Etiketler: Dedeleri  İçin  İstanbul  Dan  Gelibolu  Ya  Kürek  Çekecekler  İstanbul  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER