Cumhurbaşkanı o caminin açılışına canlı bağlantı ile katıldı

CUMHURBAŞKANI O CAMİNİN AÇILIŞINA CANLI BAĞLANTI İLE KATILDI

Kosova’da Suşitsa köyünde TİKA tarafından restore edilen Mehmet Akif Ersoy Camisi törenle ibadete açıldı.

Tarih : 07 Mayıs 2015, 20:00
Puan Ver : Cumhurbaşkanı O Caminin Açılışına Canlı Bağlantı İle Katıldı(7/10)3


Kosova'da Suşitsa köyünde TİKA tarafından restore edilen Mehmet Akif Ersoy Camisi törenle ibadete açıldı. Açılış törenine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan canlı bağlantıyla katıldı.

“Ayrı Coğrafyalarda, Aynı İmza” sloganı altında düzenlenen TİKA'nın toplu açılış töreni nedeniyle hem Ankara hem de Suşitsa'dan yapılan canlı yayınla gerçekleştirilen açılış töreninde Türkiye'nin Priştine Büyükelçisi Songül Ozan, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, törende yer alan bakanları takdim etti. Kuran-ı Kerim tilavetinin ardından Kosovalı Bakanlar Cumhurbaşkanı Erdoğan'a teker teker teşekkür etti.

Kosova'nın Sırbistan ile Diyalog Bakanı Edita Tahiri yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a desteklerinden dolayı teşekkürlerini ifade etti. Bakan Tahiri, Kosova ile Türkiye arasındaki kardeş ilişkilerin olduğu gibi Arnavutlar ile Türkler arasındaki ilişkilerin de her geçen gün daha da geliştiğini belirtti.

Kosova Türkleri adına şükranlarını ifade eden Kosova Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a burada ibadete açılan caminin, Türkiye ile Kosova arasında var olan güçlü bağları daha da pekiştireceğini belirterek, “İki ülke arasındaki ilişkilerin daha ileriye taşınması için durmadan çalışacağız” dedi.

Kosova Çevre Bakanı Ferid Agani, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a iki ülke kardeş halklarının dostluğunun ebediyete kadar süreceğini belirterek, Kosova'ya değeri çok büyük olan caminin kazandırılmasının manevi açıdan önem arzettiğini kaydetti.

Boşnak asılı Kosova Devlet Bakanı Rasim Demiri de Kosovalı Boşnaklar adına Cumhurbaşkanı Erdoğan'a teşekkürlerini ifade ederek, “Kosova ve Bosna'ya verdiğiniz desteklerden dolayı müteşekkiriz” ifadesini kullandı.

Kosova Müftüsü Naim Ternava da Cumhurbaşkanı Erdoğan'a en iyi dileklerini ifade ederek, “Bize hediye ettiğiniz bu cami, bizlere kökeni bu köyden olan büyük Türk şairi ve düşünürü Mehmet Akif Ersoy'u daimi hatırlatacak” dedi.

Duaların okunmasının ardından açılış, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın “Cami tüm Müslümanların hizmetine vesile olsun“ sözleriyle yapıldı. Kurdelenin kesilmesinin ardından caminin içi ziyaret edildi, Kosova Müftüsü, Kosovalı Bakanlar ve diğer davetliler camide namaz kıldı.

Törene Kosova kurum ile kuruluşları ile Türkiye'nin Kosova'daki kurum ile kuruluş temsilcileri katıldı.

(İHA)

 


Etiketler: Cumhurbaşkanı  O  Caminin  Açılışına  Canlı  Bağlantı  İle  Katıldı  Priştine  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER