CHP'NİN YENİ VİZYON PROJESİNİ TANITTI


CHP'NİN YENİ VİZYON PROJESİNİ TANITTI
Tarih : 21 Mayıs 2015, 11:21
Puan Ver : Chp'nin Yeni Vizyon Projesini Tanıttı(9/10)5


Kemal Kılıçdaroğlu, CHP'nin yeni vizyon projesini tanıttı. Projenin adı: ‘Merkez Türkiye'.

Tanıtım toplantısında konuşan Kılıçdaroğlu, projeyle ilgili bilgi verdi. CHP lideri, dünyada ticaret yollarını birbirine bağlamayı amaçlayan üç proje olduğunu belirterek, 'Merkez Türkiye dördüncüsü olacak. Türkiye'yi içine düştüğü orta gelir tuzağından kurtaracak' dedi. Projenin sadece yolları değil, kültürleri ve yaşamları da birbirine bağlayacağını kaydeden Kemal Kılıçdaroğlu, '2020'de faaliyete geçecek ve 2035 yılına gelindiğinde tamamlanacak. Akdeniz ve Karadeniz limanları üzerinden dünyaya bağlanan bir merkez, 3 milyon nüfuslu yaşanacak bir cazibe merkezi olacak' diye konuştu. Projenin 200 milyar dolara mal olacağını bildiren Kılıçdaroğlu, '40 milyar doları kamu, 160 milyar doları özel sektör tarafından gerçekleşecek' dedi.

Projenin toplam 2 milyon 200 bin kişiye istihdam sağlayacağını anlatan CHP lideri, '2035'de 100 milyar dolar katma değer yaratacak. 2035 yılında Türkiye insani gelişmişlikte dünyanın ilk 20 ülkesi arasına girecek. İşsizlik yüzde 5'in altına inecek. Büyüme hızı ortalama yüzde 6 olacak. Tüm yakın coğrafyaya barış mutluluk ve refah gelecek' ifadelerini kullandı.MEGA KENT

Anadolu'da bir mega kent oluşturacaklarını anlatan Kılıçdaroğlu,”Özel bir yasayla kurulacak. Valisi olacak. Yönetimi büyük ölçüde sivil toplum kuruluşlarından olacak. Organize sanayi bölgesi olacak. Ar-Ge çalışmalarının yoğunlaştığı bir bölge olacak” dedi.

Projeyi ‘yüzyılın projesi' olarak nitelediklerini açıklayan Kemal Kılıçdaroğlu, kişi başı geliri 33 bin dolara çıkarmayı hedeflediklerini de kaydetti. Kılıçdaroğlu, 'Türkiye'nin ve dünyanın buna ihtiyacı var. Denizi olmayan ülkeler için Türkiye'yi küresel liman haline dönüştürüyoruz. Ürünlerini getirecekler, burada imal edecekler, burada paketleyecekler' diye konuştu.

(İHA)

 


Etiketler: Chp  Nin  Yeni  Vizyon  Projesini  Tanıttı  İstanbul  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER