Çanakkale Boğazı'nda İlk Kez Opistobranchia Türü Deniz Tavşanı Görüldü

ÇANAKKALE BOĞAZI'NDA İLK KEZ OPİSTOBRANCHİA TÜRÜ DENİZ TAVŞANI GÖRÜLDÜ

Çanakkale Boğazı'nda ilk kez Opistobranchia türü deniz tavşanı görüldü. Sahilden geçen öğrenci tarafından bulunan deniz tavşanı, 25 santim boyunda ve 700 gram.

Tarih : 09 Ekim 2017, 22:40
Puan Ver : Çanakkale Boğazı'nda İlk Kez Opistobranchia Türü Deniz Tavşanı Görüldü(5/10)1

Çanakkale'de Güzelyalı köyü sahilinde Aplysia cinsi Opistobranchia türü deniz tavşanı canlı olarak karaya vurdu. Deniz Bilimleri Uzmanı Dr. Özgür Emek İnanmaz, Çanakkale Boğazı'nda bu türü ilk kez gördüklerini söyledi.

25 SANTİMETRE BOYUNDA, 700 GRAM

Genellikle Akdeniz'de yaşayan canlı türlerinden biri olan Aplysia cinsi Opistobranchia türü deniz tavşanını Güzelyalı köyü sahilinde bulan üniversite öğrencisi Serkan Gürses, deniz tavşanını bir suyla dolu kabın içine koydu. Ardından durumu Deniz Bilimleri Uzmanı Dr. Özgür Emek İnanmaz'a bildirdi. Dr. İnanmaz'ın teslim aldığı deniz tavşanı, bir laboratuvarda gözetim altında tutulurken dün öldü. Yaklaşık 25 santimetre boyunda ve 700 gram ağırlığında olan deniz tavşanı incelemeye alındı."ÇOK SIK RASTLAMADIĞIMIZ BİR DURUM"

Deniz tavşanının iki gün önce Güzelyalı sahilinde bulunduğunu ifade eden Deniz Bilimleri Uzmanı Dr. Özgür Emek İnanmaz, "Deniz tavşanını bulan arkadaşlar bize haber verdi. Karada bulunmuş. Kovada su içinde bir süre olarak canlı tutulabildi. Türünü ve cinsini tespit ettik. Karasularımızda çok sık rastlamadığımız bir tür." dedi."BOYLARI 40 SANTİMETREYİ BULABİLİYOR"

İnanmaz sözlerine şöyle devam etti:

40 santimetreye kadar boyları uzayabiliyor. Çok nadiren Ege, Ayvalık, Cunda, Datça ve Foça taraflarında görüldüğü söyleniyor. Çanakkale Boğazımızda ilk defa bu türü görüyoruz. Zaman zaman Çanakkale Boğazı'nda yabancı türlerle ilgili çalışmalar oluyor. Özellikle Süveyş kanalından nadiren de olsa ya da Atlantik kıyılarından yabancı ve tanımadığımız türler geliyor."YOSUN GİBİ CANLILARLA BESLENİYORLAR"

Yabancı türler geldikleri yerdeki diğer türlerin üzerinde olumsuz etkiler yaratabilmektedir. Yeni bir ortama başka bir türün gelmesi tahmin edilemeyecek zararlar vermekte. Bu tür daha çok deniz çayırları, yosun gibi canlılarla besleniyor. Onların üzerinde etkisi olabilir. Fırtına sonrası bu türün karaya vurduğunu düşünüyoruz. Tek olması herhangi bir problem oluşturmayacak.

"SAYISININ ARTMASI DENİZ ÇALILARINI ETKİLEYEBİLİR"

Ama bundan sonra bu ve herhangi bir yabancı türün sayıları artarsa bizim için çok önemli. Bu türler daha çok yosunlarla besleniyor. Sayısının çok artması o bölgedeki deniz çayırlarını olumsuz etkileyebilir. O bölgedeki yerel ve benzer türleri rekabet oluşabileceği için etkileyebilir.

İnceleme altına alınan deniz tavşanının, ÇOMÜ Piri Reis Deniz Müzesinde sergilenmek üzere yetkililere teslim edileceği öğrenildi.

 

 

 

 

 

 

Kaynak: haberinburadaEtiketler: Çanakkale  Boğazı  Nda  İlk  Kez  Opistobranchia  Türü  Deniz  Tavşanı  Görüldü    haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER