Buz Tutan Çıldır Gölü, Eşsiz Güzelliğiyle Tatilcilerin Yeni Gözdesi Oldu

BUZ TUTAN ÇILDIR GÖLÜ, EŞSİZ GÜZELLİĞİYLE TATİLCİLERİN YENİ GÖZDESİ OLDU

Son yıllarda yapılan tanıtımlarla adını duyuran Çıldır Gölü, kış turizmiyle de yöre halkının umudu oldu. Sömestre tatili için bölgeye gelen vatandaşların ilk uğrak yeri buz tutan Çıldır Gölü oluyor.

Tarih : 27 Ocak 2018, 14:10
Puan Ver : Buz Tutan Çıldır Gölü, Eşsiz Güzelliğiyle Tatilcilerin Yeni Gözdesi Oldu(10/10)6

Kars'ta soğuk havanın etkisiyle yüzeyi tamamen buzla kaplanan Çıldır Gölü üzerinde gezinmek isteyen vatandaşlarla dolup taşıyor.

VATANDAŞLAR KIZAK KEYFİ YAPIYOR

Yaklaşık 30 santim buz tutan ve üzeri karla kaplı Çıldır Gölü'nde Kars'a dışarıdan gelen vatandaşlar, atlı kızaklara binerek göl üzerinde kızak yapma keyfi doyasıya yaşıyor.

BUZ KIRILACAK DİYE KORKUYORLAR

Doğu Ekspresi ve sömestre tatili için Kars'a gelen vatandaşların ilk uğrak yeri Çıldır Gölü oluyor. Sevdikleriyle birlikte Kütük Evin olduğu Göldalı Köyü'ne geliyor. Burada üzeri tamamen buz tutmuş Çıldır Gölü üzerine çıkan vatandaşlar, gönüllerince eğleniyor. Atlı kızaklarla göl üzerinde gezinti yağan vatandaşlar, zaman zaman da 'buz kırılacak' diye korkulu anlar yaşıyor.

"ÇOK İLGİNÇ BİR DURUM, ANLATMAK ZOR"

Kars'a tatil için geldiğini ifade eden vatandaş, "Yürürken sanki hemen kırılacak gibi geliyor. Ama yürürken alışıyorsunuz. Zaman zaman sanki gölün üzerinde olduğunuzu unutsanız da, hatırladığınızda çok ilginç bir durum, çok garip bir durum, gölü ancak karı araladığımızda görebiliyoruz. Böyle aslında gerçekle farkında olabiliyoruz. Çok ilginç bir durum, anlatmak biraz zor, gölün üzerinde vakit geçiriyoruz. Yürürken bile bazen çıtırdama, atla birlikte gölün sesini çok net bir şekilde duyabiliyoruz, aşağıda sert bir cisimle taşa vurmuş gibi ses geliyor" dedi.

"KIRILACAK DİYE KORKTUM"

Kırılacak diye çok korktuğunu belirten bir başka vatandaş, "Kırılacak diye korktum. Değişik bir duygu, İzmir'den geldik. İzmir'de kar yok" diye konuştu.

Türkiye'nin farklı yerlerinden Kars'a tatil için gelen vatandaşlar, Çıldır Gölü'ne uğramadan Kars'tan ayrılmıyor. Özelikle göl üzerinde gezmek ve atlı kızaklarla tur atmak isteyen vatandaşlar, göl üzerinde atlı kızakla gezinti yaparken büyük heyecan yaşıyor. Buzdan gelen 'çıtırtı' sesiyle zaman zaman korkulu anlar yaşayan vatandaşlar, Çıldır Gölü üzerinde unutamayacakları bir gün yaşıyor.

Tatilciler farklı bir deneyim için Çıldır Gölü'ne akın ediyor;

 

 

 

 

 

 

Kaynak: haberinburadaEtiketler: Buz  Tutan  Çıldır  Gölü  Eşsiz  Güzelliğiyle  Tatilcilerin  Yeni  Gözdesi  Oldu    haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER