bu robotlar türkçe konuşuyor

BU ROBOTLAR TÜRKÇE KONUŞUYOR

Gediz Üniversitesi’nde teknoloji geliştirme çalışmalarından biri de robotlar üzerine gerçekleştiriliyor.

Tarih : 24 Mart 2015, 11:03
Puan Ver : Bu Robotlar Türkçe Konuşuyor(7/10)3


İzmir'de Gediz Üniversitesi Robotik Kulübü (ROBOGED), iki robot birden yapıyor. Papatya ve Lale isimli insansı robotlar, Türkçe konuşuyor, konuşulanları anlayıp cevap veriyor, çevresini algılıyor.

Gediz Üniversitesi'nde teknoloji geliştirme çalışmalarından biri de robotlar üzerine gerçekleştiriliyor. Elektrik-elektronik, bilgisayar ve makine mühendisliği öğrencilerinden oluşan Gediz Üniversitesi Robotik Kulübü, ses getirecek iki insansı interaktif robot hazırlıyor. Yazılımları büyük ölçüde tamamlanan, mekanik montajı devam eden Papatya ve Lale isimli robotlar Türkçe konuşabiliyor, konuşulanları anlayıp cevap verebiliyor. Üzerindeki ses ve görüntü sistemleri sayesinde çevresini algılayabiliyor ve elde ettiği verilere göre otonom olarak hareket edebiliyor. İstenirse karşısındakiyle dokunmatik ekranı aracılığıyla da iletişim kurabiliyor.

Robot teknolojileri konusunda yurt dışında birçok ödül kazanan Kasım Gül'ün öncülüğünde hazırlanan mucit gençler, Papatya ve Lale'yi önümüzdeki günlerde bitirecek. Neredeyse bir insan boyunda olacak robotlar, Gediz Üniversitesi'nde halkla ilişkiler, santral üzerinden arama yapma ve güvenlik elemanı görevlerini kısmen yerine getirebilecek. Kampüs içinde belli bölgelerde ziyaretçileri karşılayıp “Nasıl yardımcı olabilirim?” diye soracak ve gidilmek istenen yere yönlendirebilecek. Papatya ve Lale, ihtiyaç halinde santral memurluğu yapabilecek, telefonlara yanıt verip arayanları görüşmek istedikleri kişi ya da birime aktaracak.DÜNYAYA AÇILACAKLAR

İnternet üzerinden bir operatör aracılığıyla tam zamanlı olarak kontrol edilecek insansı robotlar, akşamları güvenlik görevlilerine destek olacak. Gece görüş kameraları ve harekete duyarlı sensörleriyle çevrelerinde olanları anında tespit edip güvenlik merkezine iletebilecek. Gediz Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Turan Batar, ülkemize ve insanlığa yeni teknolojiler kazandırmayı hedeflediklerini, bu yönde azimle çalıştıklarını söyledi. Prof.Dr. Batar, bu çabalarına öğrencileri de ortak ettiklerine işaret ederek şöyle konuştu:

“Bilime, araştırmaya meraklı gençlerimizi yönlendiriyoruz, onlara her türlü desteği sağlıyoruz. Robotik Kulübümüz de sahip olduğu özellikleriyle ilgi uyandıracak iki robot birden geliştiriyor. Bu robotlarla yurt dışında yarışmalara katılıp, üniversitemiz imkanlarıyla ortaya konan teknolojiyi dünyaya tanıtmak istiyoruz. Önümüzdeki yıl Papatya ve Lale'nin daha gelişmiş versiyonunu yapacağız, bunun hazırlıklarına şimdiden başladık.”

(İHA)

 


Etiketler: Bu  Robotlar  Türkçe  Konuşuyor  İzmir  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER