Bu mezarlara girmek servet ister!

BU MEZARLARA GİRMEK SERVET İSTER!

Malatya'da, Kayseri tüf taşından lüks mezarlar yapan 40 yıllık mezar ustası Sadi Kaygısız, fiyatı 30 ila 50 bin TL arasında değişen mezarlar yapıyor.

Tarih : 26 Temmuz 2017, 15:30
Puan Ver : Bu Mezarlara Girmek Servet İster!(8/10)4

Kayseri tüf taşından lüks mezarlar yapan 40 yıllık mezar ustası Sadi Kaygısız, fiyatı 50 bin TL'yi bulan mezarlar hazırlıyor. Yüksek fiyatlı siparişlerde, şadırvan, mezarın etrafını çevreleyen kemer ya da çeşitli şekiller olması gibi talepler yer alıyor.

10 YAŞINDAN BERİ MEZAR USTALIĞI YAPIYOR

Malatya'da 50 yaşındaki mezar ustası Sadi Kaygısız, 40 yıldır mezar ustalığı yapıyor. Bölgenin en önemli ustaları arasında yer alan Sadi Kaygısız, mermer yerine Kayseri tüf taşı kullanarak lüks mezarlar yapıyor. Sadi ustanın hazırladığı bazı mezarların fiyatı ise şadırvan, kemer ya da çeşitli şekil talepleri nedeniyle 50 bin TL'yi buluyor.

"TÜF TAŞI TARİHİ HAMAM, CAMİ VE KERVANSARAYLARDA DA KULLANILMIŞ"

Malatya-Ankara yolu üzerinde bulunan iş yerinde, büyük bir ustalık ve sabırla taşa şekil verip mezarlar yapan Kaygısız, mesleğinin kendisine babasından kaldığı söyledi. Fiyatların ise 30-50 bin lira arasında değiştiğini anlatan Kaygısız, "Malatya'da genelde mermer kullanılıyor. Benim kullandığım taş Kayseri tüf taşı, oradan geliyor. Atölyede kesiliyor, siparişimiz üzerine bize ulaştırılıyor. Malatya'da biraz taşın tanıtımı noktasında sıkıntı yaşıyorum. Bu taşların şöyle bir özelliği var, tüf taşı tarihi hamamlar, kervansaraylar, camiler ve benzeri yapılarda kullanılmıştır. Buraya ilk Battalgazi Belediyesi'nin işini yapmak için geldim. Sağ olsun başkanım bizi çağırdı."

"FİYATLAR 30 İLA 50 BİN TL ARASINDA DEĞİŞİYOR"

"Daha sonra baktım Malatya'da bizim dükkan gibi bir yer yok. Kendimi özel hissettim ve burada başladım. Mezar siparişi verirken tek bir kayadan olmasını isteyenler de oluyor. Ama ben mesleğimin dışına çıkmıyorum. Bizden türbe şeklinde mezar isteyen müşterilerimiz de mevcut. 4 ayak üzerine etrafı kemerli, şadırvanlı isteyenler de var. Ortalama fiyatlar 30 ila 50 bin TL arasında değişiyor" dedi.

"BETONA SU VERİLMEDİĞİ ZAMAN KÜFLENİR"

Mezar yaptırmak isteyenlere hangi noktalara dikkat etmeleri gerektiğini de belirten Kaygısız, "Mezar yaptırılırken beton atarız. Dolayısıyla betona suyunu vermediğiniz zaman küflenir ve kötü olur. Mesela bu sıcaklarda mezar yapılıyor, betonun canı su, bu konuya dikkat edilmeli mezar yaptırılırken. Mezarı yaparken sağında solunda malzeme bırakmamaya çalıyoruz. Artık bırakıldığında bu mezara zarar verebiliyor" ifadelerini kullandı.

"ARKADAŞIM ŞAKA OLSUN DİYE MEZAR TAŞINA BENİM ADIMI YAZMIŞ"

Mezar ustası Sadi Kaygısız başından geçen ilginç bir olayı da şu sözlerle anlattı:

"Müşterilerden bir tanesi mezar taşı yazmamızı istedi. Yazıcı arkadaşa gönderdiğimde el yazısıyla mermerin üzerine benim adımı yazmış, işte 'Sadi Kaygısız, doğumu bu, ölümü bu' şeklinde. O beni çok etkiledi gerçekten. Sonra da öğrendim ki şaka olsun diye yapmış" diye konuştu.

 

 

 

 

 

 

Kaynak: haberinburadaEtiketler: Bu  Mezarlara  Girmek  Servet  İster    haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER