beklentilerin altında gelmesine rağmen fed bordro raporlarını güçlü görüyor

BEKLENTİLERİN ALTINDA GELMESİNE RAĞMEN FED BORDRO RAPORLARINI GÜÇLÜ GÖRÜYOR

Ekim ayının ilk haftasının sonun da Amerika bordro raporları ve politika faizinde ki sıkılaştırma tartışmalarında olduğu yoğun bir gün geçirdi.

Tarih : 18 Ekim 2016, 17:49
Puan Ver : Beklentilerin Altında Gelmesine Rağmen Fed Bordro Raporlarını Güçlü Görüyor(7/10)8


Ekim ayının ilk haftasının sonun da Amerika bordro raporları ve politika faizinde ki sıkılaştırma tartışmalarında olduğu yoğun bir gün geçirdi. Buna ek olarak,forex piyasaları sterlinde 1.2 seviyelerinin altına doğru sert düşüşünü ve bu yüksek oynaklığı absorbe edebilmeye ihtiyaç duydu. Döviz kuru 5 büyük etken sonrası düşüş yaşadı ki bunlar ticaret algoritmalarının ayaklanmasını yansıtmakta. Beklentilerden düşük açıklanan rakamlara rağmen Aralık ayında hala faiz artışı ihtimali vaatler arasında.

Beklentilerden düşük gelen Tarım Dışı İstihdam raporunun ardından, şahin duruş sergileyen Cleveland Fed Başkanı Mester, 151bin gelen veri için FOMC politika toplantılarının hala canlı olduğunu söyledi. Ayrıca işsizlik oranını sabit tutmaya ihtiyaç duyulduğunu da notlarına ekledi. Nitekim, o ekonominin tam istihdam ve ikili hedeflerini yerine getirebileceğine inanıyor bu yüzden faiz artış kararını desteklemektedir. Ayrıca Fed'in ilerisini çok iyi düşünmesi gerektiğini ve politika toplantılarını apolitik bir zeminde gerçekleştirmeleri gerektiğini vurguladı. Ekonomi çeşitli dalgalanmalara karşı güçlü olduğunu kanıtlamıştır. Ayrıca enflasyon %2 lik hedefe doğru hareket etmeye başlamışken, Fed ‘in faiz arttırması mantıklı görünüyor.ABD Tarım Dışı İstihdam Eylül ayı rakamları, beklentiler 175 bin iken 156 bin geldi. İşsizlik oranı ise %4.9 dan %5 e yükseldi. Ev istihdamı 97 binden 354 bine yükselirken, işgücü rakamlarından 176 binden 444 bine yükselmiştir. İşgücüne katılma oranı ise %62.9 olarak açıklandı.Aylık saatlik kazançlarda 2.çeyrekten %0.8 yükselerek 3.çeyrek de %1.3 açıklandı fakat garip bir şekilde şirket oranları önceki 2 çeyreğe göre %1.7 geldi. Verimlilik ve GSYİH birinci çeyreğin sonunda ki rakamlara göre diğer iki çeyrek rakamlarına göre performansının altında kaldı. Ve bütün 3 ün de de 2. Çeyreğe göre zayıf olarak ölçülmüştür. 3. Çeyrekte açıkça belli oluyor ki verimlilik ve GSYİH sıçrama yapmış durumda çalışma saatlerinde ki baskıya rağmen. Bordro rakamlarında ki büyüme 2014 de ki rakamlara rağmen nispeten iyi. 2016 da böylece 178 bin lik ortalama artış varken, 2015 de 229 bin ve 2014 de 245 binlik artışlardan sonra.Raporun ardından, Fed vadelileri mütevazi bir şekilde yükselirken, ayrıca zamları da bir miktar az yansıtmıştır. İş raporunda net bir yön yoktu fakat kısa vadede güçlü iş rakamları Kasım ayında ki faiz artış riskine karşı sigortalar bu durumu kurtarmaktadır. Gelecekte ki değişimlere rağmen, ima edilen oranlar hala 13-14 Aralık da FOMC toplantısında faiz artışının %65 olduğunu göstermektedir. Kasım ayında kısa sürede 1 yada 2 toplantı olması iş raporlarına göre zor görünüyor ve yeni reformlar sonrasında para piyasalarında ki potansiyel istikrarsızlık 14 Ekim de yürürlüğe girebilir.

 
Etiketler: Beklentilerin  Altında  Gelmesine  Rağmen  Fed  Bordro  Raporlarını  Güçlü  Görüyor    haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER