bebek günde en az sekiz kez emzirilmeli!

BEBEK GÜNDE EN AZ SEKİZ KEZ EMZİRİLMELİ!

Yenidoğanların; ihtiyaç duydukları besin maddelerini alabilmeleri ve hastalıklardan korunmaları için günde sekiz kez emzirilmesi gerekiyor. İlk ayda 30-40 dakika olan emzirme süresi, bebek büyüdükçe beş dakikaya düşüyor.

Tarih : 02 Ekim 2016, 11:35
Puan Ver : Bebek Günde En Az Sekiz Kez Emzirilmeli!(6/10)9


Anne sütüyle beslenen çocuk nelerden korunur?

Anne sütü; içerisinde kendi kendisinin sindirimine yardım edecek maddeleri içerdiğinden tamamıyla ve kolaylıkla sindirilir. Emen bebeklerde ishal, kolik ve kabızlık daha az görülür. Anne sütü, bağışıklık sistemini güçlendirir, enfeksiyonlardan korur. Bebeğin su dahil tüm gereksinimlerini karşılar, ayrıca su bile verilmesine gerek yoktur. Yapılan çalışmalarda anne sütü alan bebeklerin görme keskinliklerinin daha iyi olduğu, daha zeki oldukları gösterilmiştir. Ayrıca bebeğin annesiyle sevgi bağı kurabilmesi için en iyi iletişim yoludur. Anne sütü ile beslenen çocuklarda ileri yaşlarda astım, alerji, çocuk diyabeti, obezite ve kanser oranı düşer. OBEZİTE VE DİYABETTEN KORUR- Anne sütünde bulunan bağışıklığı sağlayan maddeler; bebeği üst solunum yolu hastalıkları, orta kulak iltihapları ve ishalden korur.

- Alerjik hastalıklar daha az görülür.

- Anne sütüyle beslenen bebeklerde; diyabet, crohn, ülseratif kolon gibi otoimmun hastalıkların daha az görülür.

- Obezite daha az görülür. Obezite riski az olduğundan, hipertansiyon ve diğer kardiyovasküler hastalıkların görülme oranı da azalır.

- Anne sütündeki demir içeriği daha az olmasına karşın emilimi daha fazla olduğundan demir eksikliği daha az görülür.

- Anne sütü ile beslenme; çene ve diş gelişimini olumlu yönde etkiler, diş çürüğü daha az görülür. Anne sütü ile beslenen bebeklerin daha zeki oldukları da ortaya konmuştur.BEBEK EMMEYİ REDDEDERSE...

- Bebeğin memeyi emmemesinin nedeni; hastalık, ağrı, anneye doğumda verilen sakinleştirici ilaçların etkisi veya emzirme tekniğinde sorunlar olabilir. Bebekler hastayken memeyi alır ama zayıf emer. Ağzında pamukçuk ya da diş çıkarma varsa, canı acıdığından emmek istemez.

- Bebek, burnu tıkalı olduğunda rahat ememez. Burun tıkanıklığı varsa, emzirme öncesi burnu temizlemek gerekir.

- Emzik kullanımı, biberonla beslenme, memeyi kötü pozisyonda tutma, tıkalı meme, emzirirken bebeğin başının tutulması, itilmesi, annenin memeyi yanlış tutuşu, fazla süt birikimi, annenin acemiliği gibi emzirme tekniğine bağlı nedenler de bebeğin memeyi reddetmesine neden olabilir.

- Anneden ayrılma, annenin işe başlaması, yeni bir bakıcı, çok sık bakıcı değiştirme, aile düzeninde değişiklikler de emmeyi etkiler.

- Annenin yediği bazı besinlerin kokusu ya da aroması süte geçebileceğinden bu tür besinler tüketilmemeli.

- Kola, kahve ve çay; içeriğindeki kafein gibi maddeler nedeniyle süte geçip bebeği huzursuz edebilir.


Etiketler: Bebek  Günde  En  Az  Sekiz  Kez  Emzirilmeli    haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER