basit sanılan bu hastalık kör edebilir

BASİT SANILAN BU HASTALIK KÖR EDEBİLİR

Dünyagöz Adana Hastanesi’nden Dr. Özcan Evyapan, kışın sık sık görülen grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıkların gözde batma, yanma ve çapaklanma gibi hastalıklara yol açacağını, müdahale edilmezse kör edebileceğini söyledi.

Tarih : 20 Ocak 2014, 11:28
Puan Ver : Basit Sanılan Bu Hastalık Kör Edebilir(6/10)2


Dünyagöz Adana Hastanesi'nden Dr. Özcan Evyapan, kışın sık sık görülen grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıkların gözde batma, yanma ve çapaklanma gibi hastalıklara yol açacağını, müdahale edilmezse kör edebileceğini söyledi.

Evyapan yaptığı açıklamada, soğuk havaların kendini hissettirmesinin, grip ve soğuk algınlığı gibi hastalık riskini artırdığını belirterek, 'Vücudun direncini kaybetmesiyle kişiyi yatağa düşürebilen grip ve soğuk algınlığı, gözde enfeksiyonlara da neden oluyor. Bu dönemde ellerin sık yıkanması gerekiyor. Aynı zamanda gözle temasın azaltılması gerekir' dedi.

Evyapan, kışın sık görülen grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıkların gözde batma, yanma, çapaklanma gibi bulgulara neden olabileceğini ifade ederek, söz konusu şikayetlerin geçmemesi durumda göz hekimine başvurulması gerektiğini kaydetti.

Grip ve soğuk algınlığının geçirilmekte olan viral bir üst solunum yolu enfeksiyonu olarak tanımlanabileceğini ifade eden Evyapan, bu hastalıkların öksürük, boğaz ağrısı, burun akıntısı ve bazen de ateşle seyredebileceğini dile getirdi. Evyapan, grip ve soğuk algınlığından kaynaklanan bulguların, bağışıklık sisteminin virüslere verdiği bir cevap olduğunu anlatarak, gözde ise bu virüslerin kızarıklık, sulanma, yanma, batma, göz kapaklarında şişlik, ışık hassasiyeti gibi belirtileri ortaya çıkaracağını ifade etti.

Çoğu zaman grip ve soğuk algınlığının vücudu terk etmesiyle birlikte gözde meydana gelen bulguların da düzeldiğini kaydeden Evyapan, “Bazen bu viral enfeksiyonla birlikte bakteriyel enfeksiyonlar da görülebilir. Bu gibi durumlarda tedavi gerekebilir” diye konuştu.

Evyapan, grip ve soğuk algınlığı boyunca ellerin sık yıkanmasını, gözle temasın mümkün olduğunca azaltılmasını ve ağır göz makyajından kaçınılması gerektiğine dikkat çekti. Göz enfeksiyonlarının da grip ve soğuk algınlığı gibi kolaylıkla çevredeki kişilere bulaşabileceğinin altını çizen Evyapan, şöyle konuştu: “Elleri sık yıkamak, tek kullanımlık kağıt havlu kullanılması, ortak eşya kullanmamak, gözlere temastan kaçınmak bulaştırıcılığı azaltabilir. Bu dönemde kontakt lens kullanılmamalıdır. Geçmeyen sulanma, yanma, batma, çapaklanma şikayetlerinde ise acil olarak bir göz hekimine başvurulmalı. Gözde oluşan enfeksiyonlar antibiyotik veya damla gibi ilaçlarla tedavi edilebilir ancak erken müdahalenin büyük önem taşıdığını unutmamak gerekiyor. Aksi taktirde kör olabilirsiniz.”

Evyapan, grip ve soğuk algınlığı hastalıklarında görme kaybı yaşanmayacağını ancak geçici görme bulanıklıkları olabileceğini de sözlerine ekledi.

(İHA)

 


Etiketler: Basit  Sanılan  Bu  Hastalık  Kör  Edebilir  Adana  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER