Ayvalık'tan Hong Kong'a 150 Bin Dolarlık Zeytin Gönderildi

AYVALIK'TAN HONG KONG'A 150 BİN DOLARLIK ZEYTİN GÖNDERİLDİ

Balıkesir Ayvalık'ta kurulu bir firma, bu yılın ilk 6 ayında Hong Kong'a 150 bin dolarlık zeytin, zeytinyağı ve sabunu, zeytin reçeli, sütü, lokumu ve zeytin kolonyası ihraç etti.

Tarih : 07 Ağustos 2017, 15:30
Puan Ver : Ayvalık'tan Hong Kong'a 150 Bin Dolarlık Zeytin Gönderildi(9/10)5

Türkiye ve yurt dışında katıldığı yarışmalarda, kendi ürettikleri zeytinyağıyla ödüller alan firmanın 4. kuşak temsilcisi Mustafa Kürlek yaptığı açıklamada, dedelerinden kalma babasından devraldığı butik işletmeyi büyütmeyi hedeflediğini söyledi. Zeytin ve zeytinyağı üretiminin ailesi için adeta bir yaşam biçimi olduğunu vurgulayan Kürlek, asırlık firmalarının, yıllardır ürettiği ürünlerin kalitesiyle tanındığını aktardı.

"HONG KONG'A İHRACATIMIZ 150 BİN DOLARI AŞTI"

Kürlek, Türkiye'nin birçok noktasına zeytin, zeytinyağı ve ürünlerini gönderdiklerini, yurt dışına açıldıklarını belirterek, "Kendi markamızla ihracata 2016 yılında ilk defa Hong Kong ile başladık. Ayvalık Zeytinyağı Coğrafi İşareti ile özel cam ambalajlarla ürünlerimizi Hong Kong'a gönderdik. Gönderdiğimiz ürünler orada yoğun talep gördü ve beğenildi. Aynı yıl içinde buraya dört farklı ihracat gerçekleştirdik. Bunlar küçük parti satışlardı ama Hong Kong'ta hem Ayvalık'ın zeytinyağının hem de bizim ürünlerimizin tanıtımı için büyük bir etki yarattı. Bu yılın başında da oradaki işlerimiz tamamen yoluna girdi ve ihracatımız bu yılın ilk aylarında 150 bin doları aştı. Şu anda da bu ihracatımız yükseliş ivmesi kazanarak sürüyor" diye konuştu.

"AYVALIK'TAN GİDEN HER ÜRÜNÜMÜZ BEĞENİLDİ"

Ayvalık'ı zeytinini ve zeytinyağını, farklı ürünleriyle adeta Hong Kong'a taşıdıklarına dikkati çeken Kürlek, "Zeytin, zeytinyağı ve sabunu, zeytin reçeli, sütü, lokumu ve zeytin kolonyası ihraç ettik. Ayvalık'tan giden her ürünümüz beğenildi" dedi.

Kürlek, Avrupa'ya zeytin ve zeytinyağı satışı gerçekleştiren firmalara toptan ürün tedarikinde bulunduklarını, Ayvalık'ta 5 ayrı mağazalarında da gelen turistlere ürünlerini sunduklarını söyledi.

"AYVALIK'I ZEYTİNİYLE TÜM DÜNYAYA TANITMAK İSTİYORUZ"

İstanbul, Ankara ve bazı büyük kentlere bayiliklerle açılmayı planladıklarını dile getiren Kürlek, "Ayvalık ürünlerini daha fazla kişiye ulaştırmayı hedefliyoruz. İhracat yaptığımız ülke sayılarını artırmayı istiyoruz. Ayvalık'ı tüm Türkiye ve dünyaya zeytiniyle, zeytinyağıyla ve diğer ürünleriyle tanıtmayı sürdüreceğiz" diye konuştu.

Ayvalık Ticaret Odası Başkanı Benhan İbrahim Kantarcı da "Butik zeytinyağı üreten bir firmamızın uluslar arası arenada hem başarı ödülleri alması hem de ihracat yapması bizim uzun vadede yapmış olduğumuz planların önemli parçalarından biri olduğuna inanıyoruz" değerlendirmesini yaptı.

 

 

 

 

 

 

Kaynak: haberinburadaEtiketler: Ayvalık  Tan  Hong  Kong  A  150  Bin  Dolarlık  Zeytin  Gönderildi    haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER