'Ayıların bir dişi ayıya tecavüz ettiğini gördünüz mü?'

'AYILARIN BİR DİŞİ AYIYA TECAVÜZ ETTİĞİNİ GÖRDÜNÜZ MÜ?'

“İnce İnce Yasemince” adlı televizyon programında ‘İtilmiş ile Kakılmış’ karakterlerini canlandıran İlyas İlbey ile Yasemin Yalçın, kendi yazıp yönettikleri ‘Manda Yuvası’ adlı sinema filmiyle yeniden gündeme geldi.

Tarih : 03 Mart 2015, 16:54
Puan Ver : 'ayıların Bir Dişi Ayıya Tecavüz Ettiğini Gördünüz Mü?'(6/10)4


Çekimleri Kastamonu'da yapılan ‘Manda Yuvası' filminin yönetmeni ünlü sinema sanatçısı İlyas İlbey, insandan daha vahşi bir canlı olmadığını söyleyerek, “Ayıların bir dişi ayıya tecavüz edip katlettiğini gördünüz mü? Bunlar, hep insana mahsus şeyler” dedi.

“İnce İnce Yasemince” adlı televizyon programında ‘İtilmiş ile Kakılmış' karakterlerini canlandıran İlyas İlbey ile Yasemin Yalçın, kendi yazıp yönettikleri ‘Manda Yuvası' adlı sinema filmiyle yeniden gündeme geldi. Yasemin Yalçın'ın yapımcılığını üstlenip küçük bir rol aldığı Manda Yuvası, HES'in oluşturduğu doğa ve çevre sorununu komedi şeklinde seyirciye sunuyor. 27 Şubat'ta İstanbul'da yapılan galanın ardından vizyona giren komedi filminde İlyas İlbey'e, Seray Sever, Eylem Şenkal, Kemal Kocatürk, Yasemin Yalçın ve Kadir Çöpdemir eşlik ediyor. Filmde ayrıca, İlbey ailesinin akrabaları ve köylü vatandaşlar da yer alıyor.

Çekimleri, Kastamonu'nun Araç ilçesi Çaykaşı köyünde yapılan filmin mini galası, Barutçuoğlu Alışveriş Merkezi'nde gerçekleştirildi. Vatandaşların büyük ilgi gösterdiği Manda Yuvası filminde, adeta izdiham yaşandı. Filmin başrol oyuncusu, aynı zamanda yönetmenliğini üstlenen ünlü sanatçı İlyas İlbey, vatandaşlarla bir süre sohbet ettikten sonra, basın mensuplarının sorularını yanıtladı.'AYI ÇIKABÜLÜ' LEVHASU

İlyas İlbey, Kastamonu ile özdeşleşen “Daş Düşebülü, Ayı Çıkabülü” levhasını niçin filme koyduklarını anlatarak, “Levhanın filmde bir işlevi yok. Fakat bu levhayı filmde göstererek Türkiye'nin gündemine düşürmek istedim. Bu sayede levhanın yanlış bilinen yönlerini anlatmak istedim. Filmimize de bu yüzden koyduk” dedi.

Kastamonu'da son zamanda yiyecek bulmak için mezarlıklara giderek ceset çıkartıp yiyen ayıların hatırlatıldığı İlyas İlbey, “Biz, filmimizde ayı konusunu işlemedik. Laflarda geçiyor ama lafları buraya getirmek istiyorlar. Cenabı Allah'ın yarattığı en vahşi havan, en vahşi yaratık insanoğludur. İnsandan daha vahşi bir canlı yoktur. Bu yüzden ayıya, 'sen insan mısın' deyince ayı alınsın ama insana 'sen ayı mısın' dersen insan fazla alınmasın bence. Çünkü en vahşisi biziz zaten. Hiç ayılar arasında savaş gördünüz mü, ayılar arası bir katliam gördünüz mü, ya da ayıların bir dişi ayıya tecavüz edip katlettiğini gördünüz mü? Bunlar, hep insana mahsus şeyler. Birde baktığımız zaman ayı, öyle utanılacak bir hayvan değil. Ayı, Almanya'da Berlin'in simgesidir, Rusya'nın sembolüdür, Kanada'nın sembolüdür. Dünya borsasına baktığımız zaman boğalar ve ayılar var. Berlin Film Festivali'ne baktığımız zaman ‘Altın Ayı' ödülü veriliyor. Bunda utanılacak bir şey yok” diye konuştu.FİLM HAKKINDA BİLGİ VERDİ

Manda Yuvası'nda kullanılan dil ile ilgili bilgiler de veren İlyas İlbey, şöyle konuştu:

“Özellikle filmde kullandığımız dil, maalesef her geçen gün unutuluyor. Bu film, Araç'ın bir köyünde çekiliyor. Ama Kastamonu'nun merkezinde bu dil, unutuldu gitti. Dil de bir kültür mirasıdır. Fakat 30 yıl sonra bu dil, memleketimizde kalmayacak. Çünkü ne yapıyoruz, Araç'tan Kastamonu'ya geldiğimizde dilimizi değiştiriyoruz veya başka bir ile gittiğimizde dilimizi yine değiştiriyoruz. Benim ticari bir beklentim yok. Ama Kastamonu'yu tanıtır ve bu şehrin filmidir. Ülke genelinde Kastamonulu hemşehrilerimiz sahip çıkarsa çıkar, çıkmazlarsa benim pek de umurumda değil. Memleketimize görevimizi yaptık sayarız. Türkiye'de kullanılan ağızlar içerisinde Kastamonu ağzı, Oğuz Türkçesine en yakın ağızdır.”

(İHA)

 


Etiketler:   Ayıların  Bir  Dişi  Ayıya  Tecavüz  Ettiğini  Gördünüz      Kastamonu  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER