'avukata paralel tehdit' davası başladı

'AVUKATA PARALEL TEHDİT' DAVASI BAŞLADI

Müvekkillerinin gözaltına alınması üzerine İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde bulunan avukat Ebru Timtik ile eski komiser Serkan Durmaz arasında yaşanan su tartışmasının ardından Durmaz’ın, Timtik’i tehdit ettiği iddiası üzerine açılan davanın görülmesine başlandı.

Tarih : 19 Mart 2015, 14:36
Puan Ver : 'avukata Paralel Tehdit' Davası Başladı(5/10)1


Avukat Ebru Timtik'i Emniyet Müdürlüğünde tehdit ettiği iddiasıyla yargılanan ve paralel yapı operasyonunda tutuklanan eski polis memuru Serkan Durmaz'ın yargılanmasına başlandı.

Müvekkillerinin gözaltına alınması üzerine İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde bulunan avukat Ebru Timtik ile eski komiser Serkan Durmaz arasında yaşanan su tartışmasının ardından Durmaz'ın, Timtik'i tehdit ettiği iddiası üzerine açılan davanın görülmesine başlandı.

Meslekten atılan Serkan Durmaz, emniyetteki paralel yapı iddialarına ilişkin soruşturmada tutuklanmış, 3 ay cezaevinde kaldıktan sonra aylık tutukluluk incelemesinde tahliye olmuştu.

Serkan Durmaz'ın 6 aydan 2 yıla kadar hapisle yargılandığı davanın ilk duruşma yapıldı. İstanbul 81'inci Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada sanık Serkan Durmaz ve müşteki avukat Ebru Timtik ile avukatları hazır bulundu.“BU DAVANIN AMACI BENİ DEŞİFRE ETMEK”

Duruşmanın başlamasının ardından kimlik tespiti sırasında sanık Serkan Durmaz güvenlik nedeniyle ev adresini bildirmedi. Davanın amacının kurgu bir olay üzerinden adresini, telefonunu ve şahsını deşifre etmek olduğunu öne süren sanık Durmaz, “Bu dava şahsımın genel olarak DHKP-C örgütü tarafından deşifre edilmesi amaçlıdır. Kısmen de gerçekleşmiştir bu amaçları. Şu an meslekte olmamam örgütün beni hedef almayacağı anlamına gelmez. Ayrıca dava konusu olay gerçek değildir, ben kimseyi tehdit etmedim” dedi.“KURMACA ÜZERİNDEN BENİ KANDIRMAYA YÖNELİK SORULAR SORUYORLAR”

Ebru Timtik'in avukatlarından Günay Dağ'ın, “İddianamedeki olay tarihinde müşteki avukatlarla aranızda bir tartışma geçti mi?” şeklindeki sorusuna sanık Durmaz, “Böyle bir olay yoktur. Kurmaca üzerinden beni kandırmaya yönelik soru soruyorlar. Bu yüzden böyle bir soruya cevap vermeme gerek yoktur. Şu an müşteki ve avukat olarak karşımda oturan kişilerle 2 yıl DHKP-C mensubu kişilerin avukatlığına gelmişlerdir. Ben olay tarihinde yanımda yardımcı olarak çalışan komiserin tanık olarak dinlenilmesini istiyorum. Sadece sicil numarasını veriyorum. Kendisinin de deşifre olmasını istemiyorum” diye yanıt verdi.“YAKINDIR SİZİN DE İPİNİZİ ÇEKECEĞİZ”

10 yıldan beri ceza avukatlığı yaptığını belirten müşteki Ebru Timtik ifadesinde, “Olay tarihinde müvekkilimin de arasında bulunduğu toplu gözaltılar vardı. Gözaltında bulunan kişilere su verilemediğini ben oraya gittiğimde yapılan tartışmalar sonucu öğrendim. Müvekkillerimize su verilmemesinin huzurda bulunan sanık Durmaz tarafından tutanak altına alınmasını istedim. Sanık bana ‘Senin kafanı kıracağım, yakındır sizin de ipinizi çekeceğiz' dedi. Olaydan bir süre sonra Çağdaş Hukukçular Derneği ve Halkın Hukuk Bürosu avukatları şüpheli olarak gösterilmişti. Gözaltına alındığım sırada ellerim arkadan bükülü iken kafamı kaldırdığımda karşında sanık Durmaz'ı gördüm. Durmaz, bana ‘Senin ne hale düştüğünü görmeye geldim' dedi. Bu olay nedeniyle de ayrıca şikayetçi oldum” diye konuştu.“TARİHE NOT DÜŞÜLSÜN DİYE BURADAYIM”

Sanıkla yaşadığı her iki olayın da TEM Şube personeli tarafından kayıt altına alındığını belirten Timtik, “Sanığın yaptığı eylem sonucunda pişman olmasını istiyorum. İşkenceden, zulümden vazgeçsinler. Tarihe not düşülsün diye buradayım. Hiçbir şeyi affetmiyorum. Avukatım. Sanık ve sanık gibilerin zulmü burada cezalandırılamaz ama şikayetçiyim. Yine de cezalandırılsın” dedi. Duruşmada ayrıca avukat Şükriye Erden tanık olarak dinlendi.TAYLAN TANAY VE SÜLEYMAN GÖKTEN'E ZORLA GETİRİLME

Ara kararını açıklayan mahkeme, duruşmaya gelmeyen tanıklar avukat Taylan Tanay ve Süleyman Gökten'in zorla getirilmesine karar vererek duruşmayı erteledi.

(İHA)

 


Etiketler:   Avukata  Paralel  Tehdit    Davası  Başladı  İstanbul  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER