Aston Martin,  İngiltere AB'den Çıkarsa Üretimi Durduracak

ASTON MARTİN, İNGİLTERE AB'DEN ÇIKARSA ÜRETİMİ DURDURACAK

Aston Martin, İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden çıkması durumunda otomobil üretiminin durabileceği konusunda uyarıda bulundu.

Tarih : 16 Kasım 2017, 19:00
Puan Ver : Aston Martin, İngiltere Ab'den Çıkarsa Üretimi Durduracak(9/10)5

İngiliz lüks otomobil üreticisi Aston Martin, Birleşik Krallık'ın Brexit anlaşması yapılmadan Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılması halinde araç üretimini durdurmak zorunda kalabileceği konusunda uyarıda bulundu.

BREXIT ANLAŞMASI OLMADAN AYRILIRSA ÜRETİM DURACAK

Ekonomi Bakanlığının 'Ekonomi Blog'unda yer alan habere göre, halihazırda, İngiltere'de üretilen her otomobil modeli, Araç Sertifikasyon Kuruluşundan (VCA-Vehicle Certification Agency) AB pazarında satışa izin veren "tip onayı"nı almakta. Ancak İngiliz otomotiv endüstrisinin önde gelen temsilcileri, Salı günü milletvekillerinden oluşan bir komiteyle yaptıkları görüşmede, Birleşik Krallık'ın Mart 2019'da AB'den bir Brexit anlaşması olmadan ayrılması halinde bu sürecin risk altında olacağını belirtti.

"CİDDİ MALİYET ARTIŞLARIYLA KARŞI KARŞIYA KALIRIZ"

Aston Martin CEO'su Mark Wilson, mevcut sistemin sona ermesi durumunda şirketin hem fabrika üretiminin durdurulması ve hem de başka bir ülkede resmi onay alınması sebebiyle ciddi maliyet artışları ile karşı karşıya kalacağı dolayısıyla ayrılma sonrasında da "tip onayı" sisteminin bugünkü gibi geçerli ve başka ülkelerce tanınıyor olmasının garanti altın alınması gerektiğini belirtti. Brexit sonrası süreçte yurtdışı pazarlara erişimin sağlanması İngiliz otomotiv endüstrisi için büyük önem taşıyor.

İHRACIN YARISI AB ÜLKELERİNE GİDİYOR

Birleşik Krallık, üretiminin yaklaşık yüzde 80'ini ihraç ediyor, bunun yarısından fazlası da AB ülkelerine gidiyor. Öte yandan, İngiltere'de satılan araçların yaklaşık yüzde 70'i AB'den geldiği için, Sertifikasyon konusu Avrupalı otomotiv üreticileri için de büyük önem taşıyor. Dünya Ticaret Örgütü kuralları kapsamında otomobiller için yüzde 10'luk gümrük tarifesi uygulanmakta, dolayısıyla Brexit anlaşması olmadan ayrılmanın gerçekleştiği bir senaryoda halkın araç başına yaklaşık 1.500 pound fiyat artışı ile karşı karşıya kalacağı belirtiliyor.

 

 

 

 

 

 

Kaynak: haberinburadaEtiketler: Aston  Martin    İngiltere  Ab  Den  Çıkarsa  Üretimi  Durduracak    haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER