apple walkman'i tarihten sildi!

APPLE WALKMAN'İ TARİHTEN SİLDİ!

Apple uzun zamandır beklenen müzik servisini dün WWDC 2015 etkinliği sırasında düzenlediği lansman ile tanıttı.

Tarih : 12 Haziran 2015, 10:00
Puan Ver : Apple Walkman'i Tarihten Sildi!(7/10)5


Apple uzun zamandır beklenen müzik servisini dün WWDC 2015 etkinliği sırasında düzenlediği lansman ile tanıttı. Apple Music servisi, aylık 9.99 dolar ödeyen kullanıcılara sınırsız müzik dinleme imkanı tanıyor. Ancak Apple'ın, lansman nedeniyle hazırladığı bir videodaki o detay herkesin dikkatini çekti!

Apple'ın yeni Apple Music servisini tanıtmak için yayınladığı “müziğin tarihi” isimli video da bir hayli ilginç. Ses kayıt tarihinin ve müzik endüstrisinin kısa bir özeti olarak hazırlanan video boyunca, insanların sesi kaydetmek ve dinlemek için tarihte nasıl çaba gösterdiğini, müzik çalarların nasıl geliştiğini ve toplumda nasıl yayıldığını, halkın müzik çalar cihazlara ne kadar büyük ilgi gösterdiğini anlatan video boyunca özellikle en büyük vurgunun, insanların müziği evinin dışında, mobil olarak dinleyebilmek için bulduğu çözümlere yapıldığı fark ediliyor.

Ancak Apple'ın videoda, en büyük rakiplerinden Sony'Nin, müzik dünyasında devrim yaratan Walkman cihazını tamamen görmezden geldiği dikkatlerden kaçmadı. 1979'da piyasaya çıkan Walkman, taşınabilir bir kaset çalar olarak 1990'ların sonuna kadar çok popüler ve çok satan bir müzik çalar olarak Sony'ye bir servet kazandırmıştı. Ardından CD'lerin ve dijital müzik çalarların ortaya çıkmasıyla, Walkman pazar payını kaybetmiş ve son olarak Apple'ın iPod hamlesiyle iyice piyasadan silinmişti.

Sony Walkman markasını aslında hala müzik çalar özelliğini ön plana çıkarmak istediği telefonlarında ve yüksek kaliteli mobil müzik çalar cihazlarında kullanıyor. Dolayısıyla Apple, rakibi Sony'nin efsanevi ürününün reklamını yapmamak için, müzik çalarların tarihini anlattığı videoda, tüm dünyayı derinden etkilemiş bu efsanevi müzik çaları tamamen görmezden gelerek, Sony'nin rekabetinden ne kadar çekindiğini de itiraf etmiş oldu.

 
Etiketler: Apple  Walkman  İ  Tarihten  Sildi    haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER