AP'den kritik karar! Türkiye ile aynı noktaya geldiler

AP'DEN KRİTİK KARAR! TÜRKİYE İLE AYNI NOKTAYA GELDİLER

AB ülkelerinde yaz saati uygulamasına son verilmesi için hazırlanan karar tasarısı AP tarafından kabul edildi.

Tarih : 12 Şubat 2018, 02:30
Puan Ver : Ap'den Kritik Karar! Türkiye İle Aynı Noktaya Geldiler(7/10)3

Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde yaz saati uygulamasına son verilmesi için hazırlanan bir karar tasarısı Avrupa Parlamentosunda (AP) kabul edildi.

Strazburg'da toplanan AP Genel Kurulunda, AB genelinde her yıl mart ve ekim aylarının son hafta sonu işletilen yaz saati değişikliğinin incelenmesi konulu rapor ve karar tasarısı ele alındı.

YAZ SAATİ UYGULAMASI KALDIRILIYOR

Parlamentodan 384 kabul, 153 ret ve 12 çekimser oyla geçen karara göre, AB ülkelerinde yaz saati uygulamasının etraflıca incelenmesi ve gerekli görülmesi durumunda uygulamadan vazgeçilmesi için yeşil ışık yakıldı.

ORTAK YAZ SAATİ UYGULAMASI GELİYOR

Saatlerin yılda iki kez geri veya ileri alınmasının insan vücudu ve alışkanlıkları üzerinde olumsuz etki yaptığının bilimsel verilere yansıdığı vurgulanan raporda, 2001'den bu yana tüm üye ülkelerde geçerli olan ortak yaz saati uygulamasının gözden geçirilmesi kararlaştırıldı.

AB GENELİNDE YAZ SAATİ UYGULAMASINA SON VERİLECEK

Genel Kurulun kabul ettiği karar, AB Komisyonu tarafından değerlendirilecek. AB Zirvesi'nde olumlu sonuç elde edilmesi durumunda üye ülkelerin parlamentolarından geçecek bir düzenlemeyle yaz saati uygulamasına AB genelinde son verilebilecek.

 

 

 

 

 

 

Kaynak: haberinburadaEtiketler: Ap  Den  Kritik  Karar  Türkiye  İle  Aynı  Noktaya  Geldiler    haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER