abd'de 8 ayda 197 siyahi öldürüldü

ABD'DE 8 AYDA 197 SİYAHİ ÖLDÜRÜLDÜ

ABD'de ocak ayından bu yana en az 197 siyahi, polis tarafından öldürüldü.

Tarih : 11 Ağustos 2015, 11:55
Puan Ver : Abd'de 8 Ayda 197 Siyahi Öldürüldü(5/10)2


ABD'nin Ferguson kasabasında siyahi genç Michael Brown'ın polis tarafından öldürülmesinin birinci yıl dönümünde düzenlenen gösteriler sırasında yaşanan şiddet olayları, dikkatleri yeniden ABD polisinin siyahilere yönelik orantısız güç kullanma eğilimine yöneltti.

Polis tarafından son dönemde öldürülen siyahiler Michael Brown, Tamir Rice, Eric Garner, Walter Scott ve Freddie Gray haberlere ve protestolara konu olduğu için ön plana çıktı ancak ABD'de ocak ayından beri en az 197 siyahinin polis tarafından öldürüldüğü belirtildi.

Bu konuda veri toplayan gönüllülerin kurduğu "Mapping Police Violence" (Polisin Şiddet Haritası) projesi kapsamında derlenen rakamlara göre, Ocak 2013'ten beri 800'den fazla siyahi polis tarafından öldürüldü.

Projenin internet sayfasında yayınladığı istatistiklere göre, siyahilerin polis cinayetine kurban gitme ihtimalinin beyazların polis tarafından öldürülme ihtimalinden 3 kat daha fazla olduğunu ortaya koydu.

İstatistikler ayrıca öldürülen siyahilerden yüzde 33'ünün silahsız olduğunu, beyaz kurbanların ise yüzde 18'inin silahsızken öldürüldüğünü gösterdi.

Verilerin gösterdiği en çarpıcı rakamlardan biri ise Ocak 2015'ten beri 197 siyahiyi öldüren polislerden sadece 3'ünün adli makamlarca suçlanmış olması.

Polis cinayetleriyle ilgili veri toplayan bir başka kuruluş olan "Killed by Police"in (Polis Tarafından Öldürülenler) rakamlarına göre ise 2014 başından beri bin 800'den fazla kişi Amerikan polisi tarafından öldürüldü.
Etiketler: Abd  De  8  Ayda  197  Siyahi  Öldürüldü    haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER