8 idealist öğretmen, bir beldenin kaderini değiştirdi!

8 İDEALİST ÖĞRETMEN, BİR BELDENİN KADERİNİ DEĞİŞTİRDİ!

Şırnak'ın Balveren beldesinde tek odalı kütüphanede gönüllü ders veren 8 idealist öğretmen, ilçenin kaderini değiştirdi. Kütüphane, gençler için üniversiteye açılan kapı oldu.

Tarih : 04 Kasım 2017, 12:50
Puan Ver : 8 İdealist Öğretmen, Bir Beldenin Kaderini Değiştirdi!(5/10)1

5 bin nüfusa sahip beldede yaşayan kalabalık ailelere mensup gençlerin evlerinde uygun çalışma ortamı olmaması nedeniyle öğretmenlerce 2007'de 90 metrekarelik tek odalı kullanılmayan bir okul binası kütüphane olarak düzenlendi.

GÖNÜLLÜ 8 ÖĞRETMEN GÖNÜLLÜ DERS VERDİ

Kütüphanede sessiz bir ortamda ders çalışma fırsatı bulan, buradaki kaynaklardan faydalanan gençlere farklı branşlarda 8 öğretmen de mesai dışında gönüllü olarak eğitim desteği sunuyor.

Son 3 yıldır Şırnak Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünün de destek verdiği kütüphane son 10 yılda sınavlara hazırlanan 100'ü aşkın genç üniversiteli oldu. Tercih ettikleri üniversitelerin farklı bölümlerinde eğitim gören gençler beldenin gururu oldu.

"BU KÜTÜPHANE SAYESİNDE ÜNİVERSİTELİ OLDUK"

Üniversite öğrencisi Faruk Ediş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kütüphane sayesinde Fırat Üniversitesi Elektrik Elektronik Bölümü'nü kazandığını söyledi.

Ediş, kısıtlı imkanlara rağmen iyi bir sonuç elde ettiklerini belirterek "Kardeşimle bu kütüphane sayesinde mezun olduk ve üniversiteyi kazandık. Hocalarımız kısıtlı imkanlara rağmen gelip, ders verdiler. İmkanlar daha da iyileştirilirse buradan daha fazla öğrenci faydalanır ve üniversiteye yerleşir." dedi.

Kütüphanede çalışan öğrencilerden 18 yaşındaki Metin Ayaz, kendileri için oluşturulan ortamdan en iyi şekilde yararlandıklarını, gönüllü öğretmenler sayesinde eksiklerini tamamladıklarını anlattı.

"ÇOK KİŞİ ÜNİVERSİTE HAYALİNE KAVUŞTU"

Fatma Tunç, öğretmenlerin başarıları için kendilerine zaman ayırdığını, evlerinin kalabalık olmasından dolayı kütüphanede sakin bir ortamda ders yaptığını ifade ederek şöyle devam konuştu:

"Kısıtlı imkanlara rağmen son derece iyi şartlarda eğitim görüyoruz. Hem kaynaklardan yararlanıyor hem de hocalarımızdan eğitim alıyoruz. Çok kişi üniversite hayaline kavuştu. İzmir Dokuz Eylül Üniversitesini kazanmayı hedefliyorum. Böyle bir kütüphanemiz olduğu için çok mutluyuz."

Dilan Bayram da hedeflerinin büyük olduğunu, iyi yerlere gelmek istediklerini dile getirdi.

"ORTAK HEDEFİMİZ OKUMALARINI SAĞLAMAK"

Gönüllü eğitim veren öğretmenlerden Halide Yıldız, kütüphane ile çok sayıda öğrencinin üniversite hayalini gerçekleştirdiğini belirtti.

"Köyümüzde üniversite okumak isteyenlerin potansiyeli çok yüksek." diyen Yıldız, sabahları Şırnak'ta görev yaptığı okulda eğitim verdiğine, öğleden sonra da kütüphanede öğrencilere destek sunduğuna işaret etti.

Kütüphaneye ilginin artması ile Şırnak Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü'ne ulaşarak kitap ve malzeme desteği aldıklarını vurgulayan Yıldız, sadece geçen yıl programlı ve sistemli çalışmanın ürünü olarak 25 öğrenciden 21'inin üniversiteyi kazandığını söyledi.

Yıldız, "Bir kişinin elinden tutulursa, hakikaten topluma, vatana, millete hayırlı bir evlat olabilir. Bu şuurla bir araya geldik. Ortak hedefimiz onların okumasını sağlamak. Mesai dışında burada çocuklara bir şeyler öğretmek için çaba harcıyoruz." dedi.

 

 

 

 

 

 

Kaynak: haberinburadaEtiketler: 8  İdealist  Öğretmen  Bir  Beldenin  Kaderini  Değiştirdi    haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER