5 Babayiğiti Bir Araya Getiren Yerli Otomobilde Görev Dağılımı Belli Oldu

5 BABAYİĞİTİ BİR ARAYA GETİREN YERLİ OTOMOBİLDE GÖREV DAĞILIMI BELLİ OLDU

Karsan tasarım ve üst yapı, Vestel elektronik aksam ve pil teknolojisi, Turkcell elektronik beyin üniteleri ve yazılım, Anadolu Grubu pazarlama ve satış, BMC otomobilin üretimi konularında görev üstlenecek.

Tarih : 04 Kasım 2017, 14:10
Puan Ver : 5 Babayiğiti Bir Araya Getiren Yerli Otomobilde Görev Dağılımı Belli Oldu(5/10)1

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Külliye'deki tarihi toplantıda 'babayiğitleri'ni açıkladığı yerli otomobillerle ilgili detaylar netleşmeye başladı. Karsan, Vestel, Türkcell, Anadolu Grubu ve BMC'yi bir araya getiren projede görev dağılımı açıklandı.

AİLELER İÇİN SUV MODEL, GENÇLER İÇİN SPOR MODEL

Yerli otomobillerin, hem Türkiye piyasası hem de uluslararası piyasaya hızlı girmesi için birkaç modelde üretim yapılması planlanıyor. Aileler için SUV model, gençler için spor modeller üretilecek. Anadolu Grubu, BMC, Kıraça Holding; Turkcell ve Zorlu Holding'den oluşan babayiğitler önceki gün Cumhurbaşkanı Külliyesi'nde düzenlenen törenle imzaları attı.

HEDEF DÜNYA ÇAPINDA MARKA OLMAK

Yerli otomobillerin ilk prototipi 2019'da tamamlanacak, 2021'de ise ticari satışına başlanacak. İlk yerli otomobili ise Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan alacak. Yerli otomobiller için önce dizayn çalışması yapılacak. Otomobiller, yurt içi ve yurt dışı piyasalarda ilgiyi daha çok çekebilmek için değişik modellerde üretilecek. Bunun için ailelere göre bagajı büyük SUV modeller, gençlere yönelik spor modeller, ayrıca kamuda makam aracı olarak kullanılacak modeller üretilecek. Yerli otomobilde Türkiye'nin hedefi ise Almanya, Kore, Japonya, Fransız otomobillerinde olduğu gibi dünya çapında bir marka yaratma olacak.

KİM HANGİ GÖREVİ ÜSTLENECEK?

Karsan, 'tasarım ve üst yapı', Vestel 'elektronik aksam ve pil teknolojisi', Turkcell 'elektronik beyin üniteleri ve yazılım', Anadolu Grubu 'pazarlama-satış', BMC 'otomobilin üretimi' konularında görev üstlenecek.

Kaynak: Sabah

 

 

 

 

 

 

Kaynak: haberinburadaEtiketler: 5  Babayiğiti  Bir  Araya  Getiren  Yerli  Otomobilde  Görev  Dağılımı  Belli  Oldu  
  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER