30 yılda topladıklarını müzeye bağışladı

30 YILDA TOPLADIKLARINI MÜZEYE BAĞIŞLADI

Edirne’de 40 yıldır müteahhitlik ve hafriyat işi yapan Kerim Bulut, şehir içindeki binaların hafriyat kazılarından bulduğu tarihi eserleri kent müzesine bağışladı.

Tarih : 05 Mayıs 2015, 16:42
Puan Ver : 30 Yılda Topladıklarını Müzeye Bağışladı(6/10)2


Edirneli Müteahhit Kerim Bulut, binaların hafriyat kazılarından topladığı 50 parça tarihi eseri Vali Dursun Ali Şahin'in de katılımıyla Kent Müzesine Bağışladı. Vali Şahin, bağışlanan tarihi eserlerin 1700'lü yıllara ait olduğunu söyledi.

Edirne'de 40 yıldır müteahhitlik ve hafriyat işi yapan Kerim Bulut, şehir içindeki binaların hafriyat kazılarından bulduğu tarihi eserleri kent müzesine bağışladı. Bulut, bağışladığı tarihi eserleri, Yıldırım Yeni İmaret Mahallesi'nde sahibi olduğu işletmesine gelen binaların kazı hafriyatlarından bulduğunu söyledi. 30 yıldır hafriyatlardan bulduğu tarihi eserleri şantiyesi önünde sergilediğini belirten Kerim Bulut, bina hafriyatları içerisinde kuyu kapakları, değirmen taşları, tuvalet taşı, lavabo taşları ve bazı eski çakmaklı tüfekler olduğunu ifade etti.

Müteahhit Kerim Bulut'un şantiyesi önünde gazetecilere açıklama yapan Edirne Valisi Dursun Ali Şahin ise bir çok müzeyi dolduran eşyaların duyarlı insanlar tarafından bağışladığını, Kerim Bulut'un bağışladığı eşyaların ise 1700'lü yıllardan kalma eşyalar olduğunu söyledi. Vali Şahin, 'Bugün itibariyle bizim bin 393 parça taşınmazımız vardır envanterimizde. İstanbul dışında hiç bir ilde bu kadar taşınmazı olan il yoktur. 27 tane şehitlik olan bir il yoktur. Ama Edirne denilince vardır. İşte Edirne halkı böyle şehit torunu olduğunu her yerde gösterir' dedi.

(İHA)

 


Etiketler: 30  Yılda  Topladıklarını  Müzeye  Bağışladı  Edirne  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER