2016 ÖĞRETMEN ATAMASI İÇİN KAÇ KADRO İSTENECEK?


2016 ÖĞRETMEN ATAMASI İÇİN KAÇ KADRO İSTENECEK?
Tarih : 19 Ekim 2015, 12:12
Puan Ver : 2016 Öğretmen Ataması İçin Kaç Kadro İstenecek?(8/10)7


Eğitim gündemine dair soruları NTV canlı yayınında cevaplayan Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın açıklamaları özetle şöyle:

Maliye Bakanı kadro sayısını açıkladı 78 bin küsur diye. Bunun içinden ne kadar alabilirsek milli eğitim olarak  onu almaya çalışacağız. İlgili arkadaşlar biliyor ama kamuoyu da şunu bilmeli, kamuya alınacak kişiler için ayrılacak kadrolar bütçe kanunu ile öngörülür. Elimizde şubat atamalarında kullanabileceğimiz 10 bin kadro var ama bunu yeterli bulmuyoruz. Sayın Başbakan'ın da söylediği gibi üzerine 20 bin daha koymayı öngörüyoruz. Bunlar için bizim Meclis'ten en az 30-40 binlik kadro almamız lazım. Bunu aldıktan sonra da Maliye Bakanlığı bunları 2016 için kullanmamıza izin vermesi gerekiyor. Bu anlamda siyasi irade oluşmuş durumda. Şubat'ta 10 binin üzerine, yeni alacağımız kadroların da yarısını kullanacağız. Öteki yarısını da ağustos atamaları için kullanacağız.

Öğretmen atamaları KPSS puanlarına göre yapılıyor. Şubat'ta yapılanlar geçen yılki puanlarla yapılacak. Oysa yeni mezun olanlar, bu sınavda başırılı olmayıp şansını yeniden denemek isteyenler 2016'da KPSS'ye girecek. Dolayısıyla onlara da kadro ayırmamız lazım. Yarısını onlara ayıracağız. Bu ne kadar çabuk olursa MEB olarak o kadar memnun oluruz.
Etiketler: 2016  Öğretmen  Ataması  İçin  Kaç  Kadro  İstenecek    haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER